Facebook
Jen pár set metrů od nás začíná CHKO Brdy, ráj cyklistů. Naleznete zde stovky kilometrů značených i neznačených tras různých obtížností, to vše v krásné přírodě. Několik ukázkových tras můžete najít přímo zde.

Po příjezdu si pak u nás můžete umýt kola nebo si nechat vyprat dresy na další den.

Trasa 1 - Pilák, Lázský rybník
Toto je velmi krátká zahřívací projížďka, která vám i se zastávkami nezabere více než hodinu. Délka trasy je 15km, nejprve vystoupáte na Pilák (Pilská vodní nádrž), poté odbočíte vlevo a po několika kilometrech přijedete k Lázskému rybníku. Za ním po příjezdu na kraj vesnice Láz odbočíte prudce vlevo a cesta vás dovede zpět k Piláku. Pak již dlouhým sjezdem zpět k penzionu.

Trasa na mapě včetně profilu trati

Trasa 2 - Pilák, Obecnice, Mariin pramen
Tato trasa je kopcovitější, ale její obtížnost je stále relativně malá. Její délka je 30km a počítejte s dvěma hodinami jízdy. Opět začíná cestou na Pilák, za ním se ale odbočí vpravo a cesta vás mírným klesáním dovede do Obecnice. Zde odbočíte vlevo a podél vodní nádrže Obecnice budete pokračovat po silnici (pozor, zde občas jezdí auta). Dále odbočíte vlevo a projedete kolem dopadových ploch, Mariina pramenu a dále se budete zvolna stáčet vlevo směrem k Piláku. Pro tuto cestu již doporučujeme GPSku, trasa není vhodná pro děti.

Trasa na mapě včetně profilu trati

Trasa 3 - Padrťské rybníky
Trasa na Padrťské rybníky má dvě varianty - silniční (rovinatá a snadná) a bikerskou (druhá část kopcovatější). Délka je téměř 40km a počítejte s dvěma až třemi hodinami jízdy podle výběru varianty. Tentokrát se začíná směrem k obci Láz, dále na Nepomuk, kolem lomu na Padrťské rybníky. Zpátky buď lze zvolit stejnou nebo podobnou trasu, což je kratší a snazší varianta, nebo pokračovat po naznačené trase do táhlého a prudkého kopce (zde je i trošku horší terén). Dále se pak směřuje zpět na Pilák. Pro tuto cestu doporučujeme GPSku nebo dobrou mapu.

Trasa na mapě včetně profilu trati

Lehčí obdoba této trasy je pouze na Padrťské rybníky a stejnou cestou zpět. Ta má délku cca 32km.

Trasa 4 - Na vrchol Tok
Tato trasa je poměrně náročná zejména díky převýšení a terénu. Trasa z Bohutína vede víceméně pořád do kopce až na vrchol Tok, který leží v nadmořské výšce 865mnm (převýšení 300m). Tato trasa je vhodná pouze pro horská kola, délka mírně přesahuje 20km. Z Bohutína se vydejte k Piláku, za Pilákem doprava a po necelém kilometru uvidíte odbočku vlevo (kolem závory). Po rovné červené cestě budete pozvolna stoupat, jakmile se cesta začne stáčet vpravo, odbočte při první příležitosti vlevo a opět stoupejte. Nikam neodbočujte a všimněte si desítek mravenišť podél cesty. Jakmile dojedete na hřeben (poznáte podle toho, že už žádná ceste nevede nahoru, po levé ruce budete mít posed), odbočte vpravo a po cca 1km přijedete na vrchol Tok. Nyní se buď můžete vrátit (jednodušší varianta) nebo odbočit některou cestou vpravo a dostat se tak na dopadovou plochu, kde jsou velmi pěkné výhledy. Foťák s sebou, mapa není nutná, pokud máte orientační smysl a tento návod. Rozhodně s sebou ale neberte děti.

Trasa na mapě včetně profilu trati

Trasa 5 - Kolem Toku, na Houpák, bunkry, letiště a zpět přes Obecnici
Tato trasa je poměrně náročná zejména díky převýšení. Trasa z Bohutína vede víceméně pořád do kopce až na cestu podél vrcholu Tok, který leží v nadmořské výšce 865mnm (převýšení 300m). Dále pokračuje kolem Houpáku, bunkrů až k vojenskému letišti, pak zpět přes Obecnici do Bohutína. Celková délka je 35km, cesta trvá cca 3 hodiny.

Trasa na mapě včetně profilu trati

Mapa pro cyklisty
Připravili jsme pro vás mapu doplněnou o námi projeté trasy včetně přibližných nadmořských výšek několika bodů: Cyklo-mapa Brd